Nemrég egy kedves üzenetet kaptam, melyben arra kértek, hogy írjak össze pár tippet, ötletet amivel egy kezdő kutyás jól elboldogul, ha kint töltik a szabadidejüket, nem pedig a lakásban. Az üzenet írója, éppen kiskutyát készül vásárolni egy neves tenyészetből. Erről rögtön eszembe jutott, hogy hamarosan fenekestől fog felfordulni az életük, és tényleg minden tipp vagy trükk jól jöhet azokban az időkben. Emlékszem, akkoriban én is csak úgy faltam a Cesar Milan könyveket, vagy lestem hosszú órákig a nevelési tanácsokat pl. V. Stilwell sorozatában. Jó! Az, hogy sok mindent másképp csináltam nem az ő hibájuk. 😀
Nos előrebocsájtom, hogy sem szakértő nem vagyok-e témában, és azt sem gondolom magamról, hogy nálam lenne a bölcsek köve. Mindössze a saját tapasztalataimat, és véleményemet írom le, fenntartva, hogy mivel ez az én történetem, könnyen előfordulhat, hogy mások másképp látják mindezt.
Következzen hát a Terrierterápiás lista:
- Élni, és élni hagyni. Ha valami, akkor ez biztosan az egyik vezérlőelv, ami szerint élek. Amikor a kis PRT hozzánk került, egy dolgot biztosan tudtam, azt, hogy ez a kutya nem lesz rabszolga. Szabadon fog élni. Ezért mindenkinek azt javaslom, nézzen utána mire szelektálták évszázadokon át, a kutyusát. Egy terrier vagy tacskó, nyugodtan ásson, egerésszen! Egy border collie tereljen. Egy bull típusú kutya húzzon súlyt. Mindegy mit csinál, csak az legyen a vérében, és találjátok meg a helyet, ahol kiélheti mindezt.
- Nekem a póráz, legtöbbször a nyakamban van. Miután behívható Spy, sőt a vadról is lehívható, nyugodtan szaladgálhat szabadon. Flexi pórázom sosem volt. Én, a két hosszra állítható darabokat kedvelem. Leginkább a séta végén használom. A flexi csak feltekeredne minden fára az erdőben.
- Apropó, erdő. Erről az jut eszembe, hogy el kell dönteni, hol fogtok leginkább sétálni. Ha városban, akkor ahhoz kell szoktatni a kutyust. Oda leginkább hámot, és nem flexi pórázt mondanék. Ha erdőben, réten, jobb a nyakörv. Kevesebb esélye van a fennakadásnak.
- Tényleg, a behívás. Annyi időt azonban mindenképpen érdemes eltölteni egy kutyasuliban, amíg megtanultok pár alapot, amire mindig szükség van, ráadásul addig is kutyák közt vagytok. Ez kb. az ül, fekszik, marad, és ide. A többi már csak felesleges szemfényvesztés. Spy volt kutyaovis – ami szerintem elég jó volt- iskolás, – ott, a vége felé mindketten unatkoztunk, mire minden lassú felfogású megértette a feladatot, legyen az ember vagy kutya- , agility-s, aminek a parancsait ma is érti, és csinálja, ha kérem, de ezzel leginkább csak bámészkodókat lehet lenyűgözni, más egyéb kézzelfogható haszna nincs. Egy terrier ugyanis alapból ugrik, kúszik, mászik, mindenféle vezényszó nélkül.
- Ha már az agility-nél tartunk. A sportok közül ezt, és a coursing-et nem javaslom. Az agility-s kutyák ízületei tropák, és gyakoriak a sérülések. A coursing-es kutya élete végéig pórázhoz kötött, hiszen mindenre ugrik ami mozog. Pl. autóra is. Mindkét sportban közös, hogy versengés folyik a gazdák közt. Kinek gyorsabb, ügyesebb a kutyája, ki indul elsőnek stb. Egy magamfajta introvertáltnak, az ilyen közeg kész pokol. Egyik sem a kutyáról szól, ahogy a kiállítások sem.
- Jó sportnak tartom a futást, és a kerékpározást is, kutyával. De minden mozgás közül, leginkább az úszást favorizálom. Jót tesz az ízületeknek, erősödnek az izmok, és bizony eljöhet olyan idő, amikor a rehabilitáció része, és nem baj ha nem víziszonyos a kutya.
- Ha már az embereknél tartottunk az előbb. Amit egy életre megtanultam, hogy a legnagyobb veszélyt a gazdás kutyák jelentik. Nem az erdő vadjai, vagy a kóbor kutyák. Ők el fognak kerülni. Az unatkozó, szocializálatlan, gazdás kutya a halálos fegyver. Tapasztalatom szerint, leginkább tavasszal és hétvégén szabadulnak ki, mikor egy évben egyszer kiviszik őket kirándulni.
- Itt jön mindjárt, az egyik legfontosabb tanácsom, hogy légy bátor! Akár erdőben, akár a városban sétáltok, soha ne félj! A félelem csak megbénít, de nem kerülhető el vele semmilyen jövőbeni konfrontáció. Ha kell, önbizalomnövelőként vigyél magaddal valamilyen önvédelmi eszközt is, amit nem félsz használni. Már én is “felfegyverkeztem”.
- Jó program, ha közösen sétáltok más kutyásokkal. Feltéve, hogy szereted az embereket. 😀 De vigyázat, ilyenkor a másik kutya gazdája, vagy a többi kutya jóval érdekesebb lesz mint a saját gazdi. Amolyan falkaszellem alakul ki, és az alapjában véve jó kutya is tök süket lesz. 🙂
- Szerintem minden sétára érdemes jutalomfalatot vinni. Nincs olyan kabátom, aminek ne találnék a zsebében pár darabot a tél végén. 🙂 Én inkább a dicséret-fárasztás kombó mentén működöm. Nem szeretem a nevelést, fenyítést. Nem rajongok a robotkutyákért sem.
- A séta, náluk a nap fénypontja. Hagyni kell, had jusson mindenre idő. Szimatolásra, ásásra, kint létre. Nyilván sok mindentől függ, de alapvetően másfél- két órát délutánonként kint töltünk. Minden nap. Ehhez jön még a reggeli kis kör. Ezt az időt minimum rájuk kell szánni, különben sosem fognak elfáradni. Esőben, hóban, szélben, dög melegben is.
- Érdemes húzni egy határvonalat, hogy mit engedünk meg. Nálam szinte mindent lehet, egy dolgot nem. Embersz@rt nem ehet Spy. Soha! Ezt már kiskorában “kivertem” belőle. Javaslom, hogy kerüljétek a nyüzsgő kirándulóhelyeket, azok környékén a parkolókat, tűzrakókat stb., mert a derék polgárok ott potyogtatnak a legtöbbet. Bármilyen meglepő, viszonylag közel a tábortűzhöz.
- Érdemes pár dolgot megtanulni az elsősegélyről is, mert tényleg bármikor szükség lehet olyan alap ismertekre, mint vérzéscsillapítás, lélegeztetés stb. Nálam, van mindig egy kimondottan kutyáknak összeállított elsősegély csomag is.
- Ha kocsival mentek mindig legyen bent, tál, eleség, víz, pót póráz és nyakörv, törölköző, pléd, és az elsősegély csomag.
- Ismerd meg a félelmeit. Minden kutyának van valami bogara. Ha ez a vihar vagy a tűzijáték külön peches vagy, mert ezek bármikor előfordulhatnak, főleg városban. Van aki a kocsiktól, lövésektől, nagy kutyáktól, lovaktól stb. fél. Tudni kell róla, hogy elkerülhessétek.
- Érdemes megmondani valakinek mindig azt, hogy hova mentek aznap. Ha túl sokáig nem érnétek haza, vagy éppen nem érnek el mert nincs térerő, esetleg aggódhatnak, és utánatok mehetnek. Jól jön a segítség akkor is, ha véletlenül elszökik a kutya.
- Ha elszökik a kutya, elmegy valami után, érdemes visszamenni a kiinduló ponthoz. Bámulatosan jól tájékozódnak. Spy legalábbis mindig oda tér vissza. Ezért is preferálom a rétet, erdőt. Városban ez kivitelezhetetlen lenne.
- Telefont mindig érdemes vinni, és az sem baj, ha van üzemanyag a kocsitokban. 😀
- Tényleg. Autózás. Ehhez mindenképpen érdemes hozzászoktatni a kutyát.
- Amikor, hétvégén túlzsúfolt minden, jó ha van egy nyugodt hely, ahol nincs sok ember. Kevesebb konfrontáció, kevesebb beszólás, nagyobb biztonság. Ezért jó ha van egy térkép a környékbeli hegyekről, rétekről stb. Csak tudd értelmezni a jeleket. Máskülönben mehet értetek a Kutató-mentő szolgálat, vagy tesztek másfél millió lépést Magyarországon. 😀
- Ha kocsival megyünk, én szállok ki elsőként. Körülnézek, és ha van olyan ember vagy állat, aki nem tetszik, gyakran továbbállunk.
- Ha kocsival megyünk, semmilyen értéket nem viszek az autóban. Eddig, kétszer törték már fel a kocsim egy zsúfolt kirándulóhelyen. Se táska, se értékek, semmi. A kutyás alapcucc mindig a csomagtartóban van, nálam pedig maximum iratok, kulcs, és telefon. Meg jutifalat. Sok! Ennyit azért mindig be tudok gyömöszölni a zsebeimbe.
- Fontos, ha erdei tornapályán, vagy ösvényen vagytok ne mozduljon rá a kutya se a futókra, se a bicajosokra.Inkább labdázzon, ásson, rágjon botot. Ezért sem javaslom a coursing-et, vagy marad az erdei séta pórázon. Ami szerintem a kutyáknak pont olyan jó, mint ha mi nők, lábbilincsben shoppingolnánk.
- Figyelj a kutyára. Ne telefonálj, ne csinálj semmit ami elvonja a figyelmed. A kutyák 500 m-re előre hallanak, látni fogod rajta, ha valaki közelít. Olyankor, mindig tartsd magad mellett, amíg te magad eldöntöd van- e veszély.
- A kutyáknak nincs szükségük ruhára, mentőmellényre, esőkabátra,vagy egyéb kiegészítőre. Nem fognak megfázni. Elvégre mozognak. Kivéve, ha túlsúlyosak. Elég megfogni a fülüket, ha hideg biztosan fázik. De nyugalom, még télen, a hóban is meleg Spy füle. Egy láthatósági mellény, vagy fényvisszaverő nyakörv, azonban jól jöhet. Meg egy törölköző a szárazra dörgöléshez.
- Ismerkedj meg a helyi vadásztársasággal. Ha kéred, biztosan mindig elmondják, mikor hol terveznek vadászatot. Így, a szabadban sosem kell aggódni. Parkerdőben egyébként sem szoktak vadászni. Bármilyen fura, a vadászok általában nagyon jó fejek, ahogy a kutyáik is.
- Figyelj a kinti csalétkekre – rókák immunizálásakor- vagy a tűzrakók körüli maradékokra, kukák tartalmára. Én nem engedem meg, hogy Spyke kint egyen. Csak tőlem kap kaját, elvégre tele a zsebem. Vagy fog magának egeret. 😀
- Figyeld meg mit szeret a kutya a legjobban. Ha labdázni, akkor vigyetek azt is magatokkal. De általában bármivel eljátszanak, legtöbbször elég egy faág is.
- Én személy szerint nem szeretem a kutyafuttatókat. Sok betegséget lehet összeszedni, és túl kis helyre vannak zárva az emberek és a kutyusok is. Na ott aztán gyakori a konfrontáció.
- Fontos, hogy menjetek sokat új helyekre is. Legyen mindig valami felfedezni való. Elvégre mi sem szeretjük mindig ugyanazt az újságot olvasni.
- Ha csak egy háztömb körüli sétára van időd naponta, ne tarts kutyát. Annyi mozgás még egy lajhárnak sem elég.
- Végezetül egy nagyon fontos dolog, a kinti sétákon könnyű összeszedni kullancsot. Mindig védekezzetek ellene. Ezt sosem szabad elfelejteni.
- Na még egy. Legyen biztosításotok. Így bármi történik, nem kerülsz méltánytalan helyzetbe, és nem kell pénzt koldulnod a kezelésekre a neten. Úgy, ahogyan azt gyakran látjuk, menő kutyásoknál is. Sosem értettem meg, miért nem lehet havi néhány száz forintot kifizetni egy kutya után. Az orvosi számlák ennél jóval borsosabbak lesznek. Márpedig mindig lesznek.
Leginkább ezek ugrottak most be a kinti séták kapcsán. Remélem hasznos volt, de mindenképpen szabadon formálható a lista. Ez nem egy alaptörvény, és észt sem ezen az oldalon osztogatunk. 😀
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: