Az EU támogatásával, sok erdei létesítmény felújítása, szépítése- sétaút, esőbeállók, tavak kotrása- valósul meg mostanában a Mecsekben. Miután elkészültek vele, szó szerint felfrissült a környezetünk. Szebb, élhetőbb mint valaha. Egyszerű erdőjáróként, pedig egy csomó érdekességet olvashatok, tanulhatok a tájékoztató táblákról. Mégis azt kell mondanom, hogy az EU valamint az erdészek hibája egyaránt, hogy ismét lebőgtem a Vadász előtt. 🙂
Van egy kedvenc kutyasétáltató helyem. Egy olyan magányos hely, ahová akkor is el tudok vonulni kutyástól, amikor sáskajárás van az erdőben – pl. medvehagyma szezonban- vagy túl meleg van nyáron a réthez, netán autós hegyi verseny miatt vannak útlezárások.
Miért is ideális ez kutyás szempontból?
Nos, Spyke imádja a helyet, hiszen van a tetőn egy vadetető, minden velejárójával.
Vadnyomok, ürülék stb. További vidám perceket okoz a kutyának az a rókavár rendszer, amit csak nemrég tárt fel, teljes hosszában. Feltétlen az előnyök közé sorolnám, hogy útba esik egy mélyedés amiben megáll a csapadékvíz, olyan mélységig áztatva át a talajt, hogy a nyári 40 fokban is kiváló minőségű hűsítő iszap gondoskodik a felüdülni vágyó PRT-ről, télen pedig nyakig ér benne a hó vagy a víz.
Továbbá, itt órákig lehet zavartalanul ásni, és mókust kergetni. A fák odvaiban pedig nyilvánvalóan, isteni a víz. 🙂
És miért jó mindez nekem?
Mivel vadászkutyám van, kevésbé kell animátorkodnom ezen a területen. A kutya kiválóan elszórakoztatja magát, én pedig élvezhetem a magányt, szemlélődhetek. A teljes elszigeteltséget nagyon szeretem, hiszen közel 9 év alatt nulla, azaz szó szerint zéró kirándulóval találkoztunk erre felé. Bár, néha akadnak erre tévedő erdészek. Persze, nem adja könnyen magát ez a rész. Nagyon magasra kell mászni, és nem a túraútvonalat követni. Mivel megőrizném a helyet továbbra is magamnak, több támpontot nem is adok hozzá. 🙂
Az EU erre a területre is kiterjesztette a ráncfelvarrást, és a korábban nyomorultul árválkodó padot és tűzrakóhelyet kicsinosították. / Valószínűleg nekem. / Már neve is van a pihenőhelynek- annyit segítek, hogy madár, de nem sas, vagy sólyom. 😀 /.
Szóval, a felújítás óta a következő tereptárgyakkal rendelkezik a pihenő. Egy pöpec kis asztal és pad. Frankó tűzrakóhely és szeméttároló – nagyon helyes!- , valamint egy olyan kerti pavilonra emlékeztető esőbeálló, amelyik bármely Kertek magazinban – ha létezik ilyen lap- nyugodtan címlapra kerülhetne. Ereszcsatornástól. 🙂
És! A non plus ultraként ott az én személyes kedvencem, a tájékoztató – laminált- tábla rengeteg.
Ebből több is van, úgy mint tiltó és úgy mint tájékoztató tábla egyaránt. Mivel itt rengeteg időm van – hiszen a kis PRT fáradhatatlanul dolgozik- én pedig kimondottan szeretek olvasni, így belemélyedtem a tábla rengetegbe, ha már voltak olyan jók, és kirakták nekem. 🙂
Nos, a tiltó táblákat lefotóztam, és próbáltam értelmezni párat.
- Az erdei állatok gyűjtése tilos. Világos, tökéletesen egyetértek, ámbár fogalmam sincs mire gondoltak. Elsőre, elképzeltem, amint egy szarvast, rókát, nyulat, netán mókust vagy vadkant húzok hazafelé pórázon, hogy legyen a gyűjteményembe. De a szimbólum nem erre utal. Finomítsuk csak tovább. – Kész Da Vinci-kód ez az erdő. De minek nézik a turistákat? Szimbólumkutatónak? Ha szigorúan, csak a kép alapján kéne értelmeznem ezt a tiltást, nos akkor erről az jut eszembe, hogy ne vigyünk haza befőttesüvegben lepkét, vagy ne készítsünk lekvárt a lepkéből a tűzrakóhelynél. De vajon honnan tudják, hogy lekvárt főzők? Bár a rejtély nem oldódott meg, mégis ugorjunk.
2. Meglepő módon, a következő tiltás a ne gyűjtsünk és vigyünk haza növényeket az erdőből. Hm. Ebben jobb leszek. Növény felismerésben nagy vagyok. A kép alapján, befőttes üvegben frissen hajtó, már első sziklevelekkel rendelkező növénykét, kevés földkupaccal hazavinni tilos. Meg lekvárt sem főzünk belőle, főleg gyökerestől, földestől. Nem. Soha.
Át is térhetünk a számomra igazán izgalmas, vadgazdálkodási almanachra. Itt, havi bontásban látom mit is csinálnak a vadak, no és az erdészek tavasztól, télig. Tényleg jó kis összefoglaló, és egy csomó dolog már ismerős – nemhiába képez évek óta rendületlenül a Vadász- mégis találok újdonságot. Már tudom, hogy legközelebb jegyzetelek, mert fel kell vágnom a Vadász előtt, hogy lássa mennyit tanultam mostanában. Mindegy. Amit tudok megjegyzek, a többi marad legközelebbre.
A szövegek kiegészítéseként szuper képek is vannak. Februárnál akadt egy kis döccenő. Egy riadt őz, vagy szarvas csoport néz egy irányba, gím rudli felirattal. Ez fogós kérdés. Megjegyzem, és megkérdezem másnap a Vadászt, hiszen van egy szokásos csütörtöki vadetetés betervezve.
Azon a csütörtökön, frissen szerzett tudásommal felvértezve, -most először- magabiztosan érkezem a vadetetésre.
– Képzeld, voltunk Spy-al a másik vadetetőnél, tegnap. Csak zárójelben jegyzem meg, hogy sokkal komfortosabb mint a Tiétek. Olyan, csinos kis vályú, meg szálastakarmány tartó készült fából, szóval a vadak kényelmesen- hajolgatás nélkül- tudnak csemegézni, szemmagasságból, nem a földről esznek mint itt Nálatok, úgy mint az állatok. 😀 Arról nem is szólva, hogy nem dolgoztatnak halálra nőket, holmi lapátolással.
Erre a Vadász csak forgatta a szemét. Azért, hogy kissé megnyugtassam felsoroltam januártól-decemberig mindent, ami eszembe jutott. Ekkor már egyetértően, itt-ott elégedetten bólogatott. Számos megválaszolatlan kérdésem volt ugyan, de arra gondoltam, a februári kvízkérdéssel kezdem.
– Arra nem jöttem rá, mi a gím rudli. Pedig kétszer is végigolvastam mindent. Még az apró betűs részeket is.
– És? Szerinted mi?
– Hát, volt egy kép. Az alapján gondolom, hogy a szarvashoz van köze. Tudod. Gím.
– És még?
– Ha logikusan gondolkodom, akkor szarvas. Mivel, csak az elsőnek volt agancsa a képen, és az különben is alig látszik, szinte biztos, hogy lány. Szóval lány szarvas, és mivel tudjuk, hogy az őz gida – következő kép- kicsi őz, így a gím rudli szerintem, kicsi szarvas lány.
A Vadász szeme ekkor tikkelni kezdett, és látszott rajta, hogy azon gondolkozik, hogy most vagy lepuffant, és beállítja vadászbalesetnek a dolgot, vagy magával végez rögvest.
Ehhez képest, csak hördült egyet és megkérdezte.
– Ennyi marhaságot honnan tudsz összehordani?
Nem értettem a kérdést. Tisztán világosan érveltem. Megfejtettem egy rejtélyt, teljesen egyedül. Akkor mi a baja?
– Miért? Nem találtam ki?
– Nem! A gím rudli februárban az, amikor csoportosan vonulnak a vadak. Ez az ami veszélyes, ha autózol.
– De ezek nem vonultak, álltak és bámultak! A legnagyobb jóindulattal is csak vánszorogtak. Semmi dinamika nincs a képen! Honnan kellett volna tudnom? Szerinted, nehéz lenne értelmesen feliratozni a táblákat?
Ennyiben hagytuk a dolgot. De javasoltam, hogy az EU a Vadásszal és velem, lektoráltassa a táblákat. A Vadász szakmailag értelmezné, én pedig lefordítanám városi nyelvre. 🙂
Nos, a gím rudli meglehetősen sokáig vezette a toplistát. Egészen addig, még le nem taszította a sólyom. 🙂 A karon ülő, sapkás, vadászmadár. Most az a favorit. Hogy ezzel is mi baja van?
A napunk végén még megjegyezte.
– Végül is, rosszabbul is eltölthetném a csütörtököket. Csak azt nem tudom, hogyan!
Nekem volt pár jó ötletem, de nem kockáztattam meg egy vadászbalesetet. 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: